Raspberry Pi czym jest popularna malinka

Prawdopodobnie każdy kto interesuje się chociaż trochę elektroniką słyszał już o Raspberry Pi, które bije wszelkie rekordy popularności.

Warto wiedzieć czym dokładniej jest ta platforma, co wyróżnia ją na tle konkurencji i jakie peryferia znajdziemy na pokładzie popularnej malinki.


Raspberry Pi, nazywane również RPi lub bardziej pieszczotliwie malinką, to platforma, która powstała w celach edukacyjnych. Projekt narodził się w Wielkiej Brytanii. Jego twórca, Eben Upton wraz z kolegami z Uniwersytetu Cambridge, był zawiedziony malejącymi umiejętnościami studentów. RPi zostało zaprojektowane jako tani, programowalny komputer dla programistów i majsterkowiczów. Z czasem platforma ta znalazła znacznie szersze zastosowanie.

W największym skrócie – Raspberry Pi to miniaturowy komputer. Określenie „miniaturowy” jest jak najbardziej na miejscu, ponieważ ma on wymiary zbliżone do karty kredytowej (oczywiście poza grubością). Natomiast „komputer” oznacza, że nie jest to tylko płytka ewaluacyjna, moduł IoT lub mikrokontroler. To cały, w pełni funkcjonalny, komputer!

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, abygo ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.