Instalacja Pi-Hole na Ubuntu 18.04

Pi-Hole. Jest to aplikacja, która z poziomu serwera DNS blokuje niechciane strony i reklamy. Wystarczy zainstalować Pi-Hole na jakimś urządzeniu i w ustawianiach routera w DHCP podać serwer DNS jako Pi-Hole. Możemy zainstalować na dowolnym urządzeniu dziś przedstawię jak to zrobić na Ubuntu 18.04

Logujemy się na nasze urządzenie gdzie chcemy zainstalować pi-hole i na początek dokonujemy aktualizacji pakietów i systemu:
Uruchamiamy terminal i wydajemy polecenie:

Pobieramy pakiet pi-hole i go uruchamiamy:

Musimy wybrać główny serwer DNS (Google, openDNS, Cloudflare )

Instalator automatycznie wszystko za nas zrobi. Warto na routerze zarezerwować adres MAC w DHCP. Na ekranie zobaczymy wszystkie informacje, tj. adres IP, adres do logowania przez WWW czy hasło. Podczas instalacji będziemy musieli zdecydować czy chcemy dostęp przez aplikację Web oraz czy Lighttpd ma być serwerem www.

Panel logowania dostępny jest pod adresem:

naszadresip/admin/

Logujemy się ustalonymi danymi do logowania.

zobaczymy w panelu statystyki, jakie strony są blokowane. Jakie adresy IP używają DNS PI-Hole itp.

Ostatnim krokiem aby serwer kontrolował i blokował niechciane strony jest zmiana w ustawieniach IP serwera DNS na Pi-Hole. W tym przypadku jest to adres 192.168.3.22. Najlepiej ustawić na głównym routerze w ustawieniach DHCP, serwer DNS naszego Pi-Hole. Dzięki temu każde urządzenie automatycznie będzie korzystało z Pi-Hole. W aplikacji Web zobaczymy, kto jest podłączony.

Możemy też dokonać edycji dns na każdym urządzeniu które ma mieć filtrowany ruch, ustawiamy wtedy statyczny adres ip i jako serwer dns podajemy nasz.

Na koniec kilka ważnych komend:

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, abygo ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.