Generowanie klucza SSH w systemie Linux

Do generowania kluczy SSH w systemach Linux służy polecenie ssh-keygen, który domyślnie generuje klucz RSA dla protokołu SSH w wersji 2.
Poniżej poradnik w jaki sposób wygenerujemy za pomocą jednej komendy klucz ssh w systemie Linux.

 
Aby wygenerować klucze wpisujemy poniższe polecenie:

Po wykonaniu polecenia powinna pojawić się informacja:

W tym momencie jest możliwość wybrania lokalizacji i nazwy pliku gdzie zapisany będzie klucz. Można zostawić wartość domyślną widoczna w nawiasie, lub podać cala ścieżkę, ponieważ w przypadku podania samej nazwy klucz zapisany zostanie w katalogu domowym zalogowanego użytkownika zamiast w katalogu .ssh. W wybranej lokalizacji pojawia się dwa pliki: klucz prywatny (domyślnie id_rsa) oraz publiczny (domyślnie id_rsa.pub). Po wybraniu domyślnej lokalizacji potwierdzając ja klawiszem Enter, powinna pojawić się informacja:

Na tym etapie należy wpisać frazę zabezpieczającą nasz klucz. Należy przy tym zauważyć, ze fraza ma w założeniu jak najbardziej utrudnić dostęp do klucza prywatnego, w związku z tym warto zastosować kombinacje małych i wielkich liter, cyfr oraz znaków interpunkcyjnych. Zastosowanie takiego schematu znacznie zwiększy bezpieczeństwo.

Po podaniu frazy zabezpieczającej pojawi się prośba o jej powtórzenie:

Jeśli podane hasła były zgodne powinna pojawić się poniższa informacja:

Zgodnie z informacja klucz prywatny znajduje się w lokalizacji ~/.ssh/id_rsa natomiast publiczny w lokalizacji ~/.ssh/id_rsa.pub.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, abygo ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.