iftop – monitorowanie połączeń sieci w czasie rzeczywistym

Iftop nasłuchuje na wskazanym interfejsie i wyświetla w czasie rzeczywistym zużywane pasmo w czasie połączenia danych par hostów.

Instalacja (zakładając że jesteśmy zalogowani w konsoli jako root) jest jak większość rzeczy w naszym ulubionym środowisku prosta i sprowadza się do jednego polecenia:

Systemy Debian/Ubuntu:

CentOS

Program uruchamiamy poleceniem

Jesteśmy więc gotowi do analizy co na łączach piszczy, ale mała uwaga: iftop wymaga odpowiednich praw do monitorowania ruchu sieciowego, więc uruchamiamy go jako administrator.
a głównym ekranie widzimy aktywne połączenia a więc pary adresów komputerów pomiędzy którymi jest połączenie.

Dalsze 3 kolumny liczb to średnie obciążenie łącza liczone odpowiednio przez ostatnie 2, 10 i 40 sekund. Ruch możemy obserwować zarówno w obu kierunkach (przychodzący i wychodzący jak przedstawiono na powyższym screen’ie), jak i tylko przychodzący bądź wychodzący – przełączamy klawiszem “t“.

W podsumowaniu widzimy linie “TX” i “RX“, czyli wysyłane i odbierane dane, gdzie “cum” to ich całkowita “waga” od początku uruchomienia iftop, a “peak” to wartości szczytowe w tym czasie. Natomiast kolumna “rates” to ilości danych w okresach 2, 10 i 40 sekund.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, abygo ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten wpis jako pierwszy.