BASH (Bourne Again SHell) jest domyślną powłoką praktycznie we wszystkich systemach operacyjnych opartych na Linuksie. Wszystkie polecenia, które piszemy w terminalu, są interpretowane przez powłokę i stają się częścią jej historii. W tym samouczku zobaczymy, gdzie zapisywana jest historia powłoki i jak nią zarządzać za pomocą wbudowanego polecenia „historia” i niektórych zmiennych środowiskowych.
W tym samouczku dowiesz się:
Gdzie i jak zapisywana jest historia BASH
Jak wyczyścić historię powłoki Bash
Gdzie jest przechowywana historia BASH?
Jeśli otwieramy emulator terminala lub pracujemy w TTY i chcemy przywołać polecenie, które uruchomiliśmy w przeszłości, zwykle naciskamy klawisz strzałki w górę, aby przejść wstecz lub klawisz strzałki w dół, aby przejść do przodu w historii powłoki . Czy zastanawiałeś się kiedyś, gdzie i jak zapisywana jest historia Bash? Lista poleceń, które wywołujemy w powłoce Bash, jest przechowywana w tzw. „pliku historii”, którym domyślnie jest ~/.bash_profile.
Aby zwizualizować bieżącą zawartość historii powłoki, możemy użyć polecenia history, bez przekazywania żadnego argumentu ani opcji. Każda linia w generowanych przez nią danych wyjściowych jest poprzedzona numerem:
history
1 echo "serwerweb.pl" 2 cat /etc/hostname 3 ls -l /etc/hostname 4 history
Czyszczenie historii powłoki Bash
Polecenie history służy nie tylko do wyświetlania bieżącej historii powłoki, ale także do wykonywania innych operacji. Aby wyczyścić całą bieżącą historię powłoki Bash, na przykład, wystarczy wywołać ją za pomocą opcji -c.
history -c
Mamy również możliwość usunięcia określonego polecenia z historii, używając opcji -d i przekazując jako argument offset linii. Wyobraź sobie, że chcemy usunąć wiersz 1 z bieżącej historii w pamięci. Wywołalibyśmy polecenie historii w następujący sposób:
history -d 1
Poniższy poradnik opisuje sposób instalacji KeePass w systemie Ubuntu. Całość wykonamy za pomocą kilku poleceń…
Master PDF Editor to wszechstronny program PDF, który zawiera wiele funkcji. Oprócz tworzenia i edycji…
Iotop jest prostym narzędziem dla systemów Uniksowych umożliwiającym monitorowanie użycia dowolnego nośnika pamięci flash/hdd/ssd w…
Możesz oddzielić dwa lub więcej poleceń za pomocą średników (;), Średnik (;): służy do oddzielania…
Poniższy poradnik opisuje w jaki sposób za pomocą konsoli możemy dokonać edycji danych zdjęcia exif.…
Poniższy poradnik opisuje sposób instalacji Rocket.Chat W systemie Rocky Linux 8 Całość bardzo prosto zainstalujemy…