Poniższy poradnik opisuje instalację bardzo prostego programu jakim jest ImapCopy dzięki któremu dokonamy migracji poczty z jednego serwera na drugi.
Zaczynajmy jest to niezmiernie proste.
Instalacja ImapCopy
ImapCopy jest dostępny w repozytorium debiania / ubuntu. Jego instalacja jest prosta i sprowadza się do wydania jednego polecenia:
sudo apt-get install imapcopy
Konfiguracja
Klik konfiguracyjny znajdziemy w katalogu:
/usr/share/doc/imapcopy/examples
Edytujemy plik o nazwie:ImapCopy.cfg
nano /usr/share/doc/imapcopy/examples/ImapCopy.cfg
Edytujemy plik następująco:
############################################################# # imapcopy config # all lines beginning with # are comments and will be ignored ############################################################# ############## # Sourceserver ############## SourceServer serwer.nazwa.pl SourcePort 143 ################### # Destinationserver ################### DestServer ip-serwera gdzoe ma zostać przeniesiona poczta. DestPort 143
Przechodzimy na sam dół pliku i konfigurujemy skrzynkę do przeniesienia.
############################# # List of users and passwords ############################# # SourceUser SourcePassword DestinationUser DestinationPassword Copy "pomoc@serwerweb.pl" "hasło_na_starym_serwerze" "pomoc@serwerweb.pl" "hasło_na_nowym_serwerze"
Aby wytestować czy wszystko jest dobrze skonfigurowane uruchamiamy program imapcopy w katalogu gdzie zapisaliśmy nasz plik konfiguracyjny.
imapcopy -t
skrypt uruchomi się i sprawdzi dostępność i poprawność danych do logowania.
aby zacząć migrować skrzynkę wykonujemy polecenie:
imapcopy
Problem z SSL – stunel
Problem występuje kiedy chcemy skopiować maile z szyfrowaniem przez SSL / TLS. Rozwiązaniem tego problemu jest tunelowanie ruchu z portów
Instalujemy oraz uruchamiamy dwa polecenia na oddzielnych konsolach. Tak aby działały cały czas podczas naszego kopiowania maili.
Instalujemy wymagane paczki:
sudo apt-get install stunnel Uruchamiamy dwa terminale i wykonujemy polecenia:stunnel -c -f -d 1143 -r imap.foo.tld:993 -Pstunnel -c -f -d 1144 -r imap.bar.tld:993 -PPo uruchomieniu powyższych poleceń w oddzielnych terminalach trzeba zaktualizować nasz plik konfiguracyjny imapcopy.cfg.
SourceServer 127.0.0.1 SourcePort 1143 DestServer 127.0.0.1 DestPort 1144Wskazujemy w nim aby serwery źródłowe i docelowe znajdowały się na naszym localhoscie. Cały ruch który dzieki stunnel jest przekierowany z adresu 127.0.0.1:1143 na adres imap.source.net:993 po ustanowieniu już połączenia szyfrowanego.
Poniższy poradnik opisuje sposób instalacji KeePass w systemie Ubuntu. Całość wykonamy za pomocą kilku poleceń…
Master PDF Editor to wszechstronny program PDF, który zawiera wiele funkcji. Oprócz tworzenia i edycji…
Iotop jest prostym narzędziem dla systemów Uniksowych umożliwiającym monitorowanie użycia dowolnego nośnika pamięci flash/hdd/ssd w…
Możesz oddzielić dwa lub więcej poleceń za pomocą średników (;), Średnik (;): służy do oddzielania…
Poniższy poradnik opisuje w jaki sposób za pomocą konsoli możemy dokonać edycji danych zdjęcia exif.…
Poniższy poradnik opisuje sposób instalacji Rocket.Chat W systemie Rocky Linux 8 Całość bardzo prosto zainstalujemy…
Zobacz komentarze
Fajny jest https://imapsync.lamiral.info/ bo wszystko można ustawić z linii komend, bez plików konfiguracyjnych
Nie zapominaj że jest to zewnętrzne narzędzie i nigdy nie wiadomo czy ktoś przypadkiem nie zapisuje sobie haseł do skrzynki ;)
Wolę jednak sposób opisany przeze mnie.
Jakie zewnętrzne narzędzie? No chyba, że myślisz o migratorze WWW ze strony https://imapsync.lamiral.info/X/ ?
Wszystko możesz pobrać z GitHub i zainstalować u siebie. Jest tam kilka skryptów PERL (każdy odpowiada za coś innego) oraz sposób na umieszczenie wszystkiego dla ułatwienia na stronie WWW.
https://imapsync.lamiral.info/#install
https://github.com/imapsync/imapsync
Używam od ojej ... od wielu, wielu wielu lat :-) I już kilkaset TB przeniosłem.