Czym różni się POP3 od IMAP ?
POP3 oraz IMAP to protokoły odbioru wiadomości e-mail przez programy pocztowe, najprościej ujmując to 2 różne sposoby odbierania e-maili.
Protokół POP3 (Post Office Protocol 3) może być używany w trybie pracy „offline” tzn. że jest możliwość czytania zapisanych wiadomości i przygotowywania odpowiedzi w czasie gdy komputer nie jest podłączony do Internetu. Możliwość takiej pracy jest możliwa dzięki temu, że po połączeniu z serwerem pocztowym cała nieprzeczytana korespondencja przesyłana jest ze serwera na Twój komputer. Odebrane wiadomości są następnie w zależności od ustawień pozostawiane lub kasowane z serwera. Łączenie z internetem potrzebne jest później tylko jeśli będziesz chciał wysłać wiadomość, lub sprawdzić czy nie otrzymałeś nowych e-maili.
Niestety, protokół POP3 ma również znaczące wady. Utrudnione jest obsługiwanie skrzynki pocztowej z wielu komputerów. Jest to spowodowane tym, że jeśli odczytana poczta jest kasowana z serwera, to na każdym z komputerów znajdować się będzie tylko część korespondencji, a listy odczytane np. na komputerze w domu nie będą widoczne na komputerze w pracy. Jeśli natomiast zmienisz domyślne ustawienia i przeczytane wiadomości będą pozostawiane na serwerze, to szybko może dojść do przepełnienia pojemności skrzynki pocztowej.
Protokół IMAP (Internet Message Access Protocol) działa w ten sposób, że Twoja poczta cały czas przechowywana jest na serwerze, a w Twoim komputerze przechowywane są tylko nagłówki wiadomości (część e-maila). Treść wiadomości pojawi się na Twoim komputerze dopiero po otwarciu listu. Możesz kasować i filtrować wiadomości bez ich pobierania na komputer, dzięki czemu możesz wygodnie pracować na wielu komputerach ponieważ na każdym będziesz widział taką samą zawartość skrzynki, to samo widzisz w domu, pracy czy kafejce internetowej.
Wadą protokołu IMAP jest natomiast konieczność utrzymywania stałego połączenia z Internetem podczas obsługi poczty co w dzisiejszych czasach nie powinno stanowić żadnych kosztów ponieważ większość ludzi posiada stałe łącze internetowe.
W skrócie: POP3 – e-maile trzymane na komputerze i tylko z niego możne je odczytać
IMAP – e-maile trzymane na serwerze i można je odczytać z każdego komputera
Poniższy poradnik opisuje sposób instalacji KeePass w systemie Ubuntu. Całość wykonamy za pomocą kilku poleceń…
Master PDF Editor to wszechstronny program PDF, który zawiera wiele funkcji. Oprócz tworzenia i edycji…
Iotop jest prostym narzędziem dla systemów Uniksowych umożliwiającym monitorowanie użycia dowolnego nośnika pamięci flash/hdd/ssd w…
Możesz oddzielić dwa lub więcej poleceń za pomocą średników (;), Średnik (;): służy do oddzielania…
Poniższy poradnik opisuje w jaki sposób za pomocą konsoli możemy dokonać edycji danych zdjęcia exif.…
Poniższy poradnik opisuje sposób instalacji Rocket.Chat W systemie Rocky Linux 8 Całość bardzo prosto zainstalujemy…